Herbata zamiast kawy - zawartość kofeiny w herbacie
Herbata zamiast kawy - zawartość kofeiny w herbacie

Czy wiesz, że około 60 roślin naturalnie zawiera kofeinę? Najbardziej godna uwagi i znana powszechnie, jest jednak kofeina zawarta w kawie - produkcie pochodzącym z rośliny Coffea. Na drugim miejscu plasuje się kofeina zawarta w herbacie, która pochodzi z rośliny Camellia sinensis. Jednak warto mieć świadomość, że kofeina znajduje się również w innych roślinach. Mniej powszechnym, a również dobrym źródłem kofeiny jest drzewo Theobroma cacao, które produkuje ziarna wykorzystywane w produkcji czekolady.

Czym właściwie jest kofeina?

Herbata jest znana ludziom od około 5 tysięcy lat. Kawa natomiast jest obecna w historii ludzkości od co najmniej kilkuset lat. Mimo to wiedza o kofeinie zawartej w herbacie i kawie pochodzi dopiero z XIX wieku, a i tak, to kawa jest bardziej kojarzona z tym związkiem. Czy słusznie?

 

Kofeinę odkrył, w latach dwudziestych XIX wieku, niemiecki naukowiec Friedrich Ferdinand Runge. Sam termin pochodzi z połączenia niemieckiego słowa "kaffee" i francuskiego "café". Ale czym właściwie jest ten związek - i jak działa?

 

Kofeina jest naturalnie występującym środkiem pobudzającym, znajdującym się w liściach i nasionach wielu roślin. Jednak w zależności od gatunku i rodzaju, stężenie tego związku będzie inne i inaczej będzie działać na organizm człowieka. Kofeina po spożyciu jest szybko wchłaniana do krwiobiegu, a następnie wędruje do wątroby. Tam jest rozkładana i przekazywana do wielu innych narządów w organizmie. Działanie pobudzające, z którym najbardziej ją kojarzymy, jest konsekwencją dostarczenia kofeiny do mózgu.

Wpływ kofeiny na organizm

Jej wpływ na mózg i cały układ nerwowy, w szczególności, jest głównym powodem, dla którego tak wiele osób spożywa produkty zawierające kofeinę. Dzieje się tak, ponieważ blokuje ona adenozynę, neuroprzekaźnik, który odpręża i rozluźnia umysł. W zasadzie, poprzez blokowanie dużych ilości adenozyny, kofeina ma odwrotny efekt. Stymuluje, jednocześnie sprawiając, że osoba, która dostarczy pewne ilości kofeiny, jest bardziej energiczna, mniej odprężona, a przez co mniej senna.

 

Dodatkowo, kofeina może podnieść poziom adrenaliny we krwi, a nawet zwiększyć aktywność neuroprzekaźników takich jak dopamina i noradrenalina w mózgu. Dopamina odgrywa znaczącą rolę w dobrym samopoczuciu. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że po spożyciu kofeiny, człowieka jest pobudzony.

 

W naturze, kofeina działa w zupełnie inny sposób. Zamiast działać jako stymulant, staje się naturalnym pestycydem w roślinach, chroniąc je w ten sposób przed szkodliwymi insektami. Oprócz tego może być także sztucznie tworzona i dodawana do produktów takich jak środki wspomagające odchudzanie oraz leki na przeziębienie, czy grypę.

 

Dla większości z nas kofeina zawarta w herbacie i kawie stanowi bardzo potrzebne pobudzenie z samego rana. Innymi słowy, jest to motywacja do wstania z łóżka i rozpoczęcia dnia we właściwy sposób!

Kofeina w kawie

Wiele osób uważa kawę za najlepszy napar do dostarczenia sobie sporej dawki kofeiny. Jednakże, słowo "napar" jest podstawowym terminem, którego należy używać. Ilość kofeiny w kawie, zwłaszcza w postaci suchej, jest mniejsza niż w herbacie o tej samej wadze. Oznacza to, że przed zaparzeniem w herbacie znajduje się, technicznie rzecz biorąc, więcej kofeiny niż w kawie. Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, jest to prawda. Ostatecznie zmienia się to jednak w zależności od tego, ile filiżanek herbaty lub kawy można uzyskać z jednej ilości.

 

Zasadniczo, z jednostkowej ilości liści herbaty można uzyskać większą ilość naparu niż z takiej samej ilości kawy. Prosto tłumacząc, do przygotowania filiżanki kawy wykorzystujemy około 10 gramów, a do przygotowania filiżanki herbaty około 3 gramów. Oznacza to, że ogólna zawartość kofeiny w herbacie "rozkłada się", podczas gdy kofeina w kawie jest bardziej skoncentrowana.

Kofeina w herbacie

Cztery podstawowe rodzaje herbaty pochodzące z rośliny Camellia sinensis to: herbata czarna, zielona, biała i oolong. Co odróżnia jedną od drugiej? Wszystko zależy od sposobu przetwarzania liści. Najprościej rzecz ujmując, herbata biała jest najmniej przetworzona, następnie zielona, potem oolong, a na końcu czarna. Każda z nich ma coś wyjątkowego do zaoferowania – w tym właśnie zawartość kofeiny.

 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, większość herbat zawiera podobną ilość kofeiny do momentu, w którym woda dotrze do liści. Większość osób słusznie kojarzy, że kofeina w herbacie czarnej jest ostatecznie większa niż w herbacie zielonej. Co więc się zmienia? Liczne badania przeprowadzone na ten temat sugerują, że wszystko zależy od czasu, jaki poświęcamy na zaparzenie filiżanki.

 

Jednominutowy czas parzenia daje około 14 mg kofeiny na filiżankę w przypadku herbaty czarnej i 12 mg w przypadku herbaty zielonej. Wiele osób zgodzi się, że jest to minimalna różnica w poziomie zawartości kofeiny. Jednakże, przy trzyminutowym parzeniu pierwszy z napojów zawierał 27 mg, a drugi 22 mg. I tak różnica się powiększa.

 

Pięciominutowy czas parzenia (który nie jest zalecany w przypadku zielonej herbaty!) spowodował największą różnicę. W tym przypadku wyniki wykazały, że herbata czarna zawiera 61 mg, podczas gdy herbata zielona nie więcej niż 41 mg. Innymi słowy, jeśli szukasz dodatkowego kofeinowego kopa, pamiętaj, by parzyć herbatę dłużej!

Herbata kwitnąca

Szybka wysyłka

zamówienia  dostarczamy w 3 dni

Darmowa dostawa

przy zamówieniach powyżej 99zł

dostawa kurierem gratis

691 777 887

masz pytanie zadzwoń!!!

30 dni na zwrot

zamówione produkty możesz zwrócić

do 30 dni od daty zakupu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.