Tak naprawdę sam sposób parzenia herbaty można potraktować jako całościowy rytuał. Jego początek wiąże się już z samym doborem kwitnącej herbaty. Kiedy zdecydowaliśmy się na odpowiednią mieszankę, warto upewnić się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby przygotować najlepszy, najbardziej wartościowy napar. Z pewnością pomocny będzie opis herbaty, który pomoże Ci dobrać odpowiednie parametry wody i długość parzenia.
Kiedy pierwszy etap masz już za sobą, warto wybrać odpowiednie naczynie, które musi być przeźroczyste aby umożliwić Ci obserwowanie pięknego spektaklu aż do momentu pełnego rozkwitu herbaty..
Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze tj. 80-85°C jest ona bardzo istotna, gdyż zielona herbata umieszczona we wrzątku traci zarówno walory smakowe jaki zdrowotne. . Kiedy woda będzie już gotowa, to dobry czas na to, żeby delikatnie przełożyć zasuszoną kulkę do wody. Teraz jest najlepszy moment, żeby przez najbliższe od 3 do 6 minut podziwiać, jak powoli rozpętują się poszczególne liście i na samym końcu ukazuje się piękny kwiat.
Zaproszenie na herbaciane spotkania
Zapewne Ty już znasz cały spektakl zaparzania kwitnącej herbaty. A może warto pokazać go również innym? Od dziś spotkanie z koleżanką na filiżankę herbaty może zupełnie obrać inny niż dotychczas przebieg. Koniecznie przejdź przez cały proces parzenia herbaty kwitnącej wraz z towarzyszem. Wspólne podziwianie unikatowej kompozycji może miło zaskoczyć Ciebie i Twojego gościa, a rozmowy z przyjaciółką mogą przerodzić się w prawdziwe rytuały parzenia cesarskiego naparu jakim są kwitnące herbaty.
A może jesteś fanem spotkań ze znajomymi, gdzie razem z kubkiem herbaty rozgrywacie różne partie gier towarzyskich? A gdyby tak zorganizować konkurs w parzeniu herbaty? Zorganizujcie sobie efektowny dreszczyk emocji. Kto wie, może wśród Twoich znajomych znajdzie się prawdziwy znawca tej ceremonii. A może Ty sam okażesz się asem w tej dziedzinie. Warto czasem wprowadzić przyjemną dla oka i kubków smakowych rywalizację, a nagroda może być tylko jedna — pyszne, a zarazem piękne herbaty kwitnące..
Herbaciane spotkanie, które rozpoczyna się od procesu parzenia kwitnącej herbaty to świetny pomysł również na randkę. Wybierz kompozycję, która będzie miała właściwości relaksująco- odprężające lub kompozycję taka jak “Dziki kochanek” z oferty NIANLING, który samą nazwą podniesie temperaturę spotkania. Idealnie sprawdzi się tutaj również kwiat lotosu, który symbolizuje sympatię. Podziwianie rozkwitu artystycznej herbaty, to niezwykle romantyczny moment. Swoją wiedzą i zaznajomieniem z takim rytuałem na pewno zdobędziesz dodatkowe punkty u ukochanej osoby.
Herbata kwitnąca w podróży — zabierz ją wszędzie
Wyruszasz w podróż i obawiasz się, że musisz rozstać się ze swoją ulubioną herbatą? To mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wcale nie musisz z niej rezygnować! W zależności od tego, gdzie się wybierasz, sprawdź, czy w okolicy nie ma miejsca, gdzie mógłbyś się udać na zasłużony dzbanek aromatycznej herbaty. Może uda Ci się podpatrzeć, jak inne osoby specjalnie dla Ciebie parzą kwitnącą herbatę? Ty w tym czasie będziesz mógł się zrelaksować, a może i przy okazji podpatrzysz fajne sposoby na jej parzenie od specjalistów.
Jeśli nie udało Ci się znaleźć odpowiedniego miejsca, gdzie mógłbyś skosztować delikatnego naparu, to nic straconego. Wybrałeś się na górski trekking, żeby podziwiać wschód lub zachód słońca lub spędzasz czas na leśnym biwaku? Świetnie! Nawet w takim miejscu będziesz mógł przygotować kwitnącą herbatę. Ważne, żeby w Twoim plecaku znalazła się Twoja ulubiona kompozycja, termos z wrzątkiem oraz wytrzymały kubek. Jeśli nie uda Ci się znaleźć takiego, który jest wykonany ze szkła, to żaden problem. Co prawda sam efekt parzenia będzie dla Ciebie mniej okazały w swoim uroku, ale nadal będzie okazja, żeby cieszyć się pyszną kwitnącą herbatą. Pamiętaj, że termos nie będzie trzymał odpowiedniej temperatury przez cały czas, dlatego podczas podróży zaplanuj moment na kubek herbaty, aby temperatura nie spadła poniżej 70- 75°C, która jest minimalną aby uzyskać wartościowy napar. Jak tylko przygotujesz swój napój, nie pozostanie nic innego, jak rozkoszować się smakiem na łonie natury!