Najciekawsze i najdziwniejsze odmiany herbat na świecie
Najciekawsze i najdziwniejsze odmiany herbat na świecie

Herbata, która od wieków cieszy się popularnością, jest prawie bezkaloryczna, pełna smaku i zaliczana do najzdrowszych napojów na całym świecie. Jak już nieraz wspominaliśmy, prawdziwa herbata pochodzi z tej samej rośliny - Camellia sinensis. Klasyfikacja herbaty zależy od sposobu przygotowania i przetwarzania liści tej rośliny.  Wiele ludzi myli pojęcia w znaczeniu herbaty, uważając, że rodzaje herbat pochodzą z różnych  gatunków roślin. Może wynikać to z faktu, że  w dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się nie tylko te tradycyjne herbaty, ale także napary z innych roślin czy kwitnąca herbata. Istnieje szeroka gama napojów ziołowych, z liści kwiatów, ziaren, a nawet grzybów. Oto kilka najciekawszych z nich.

1. Herbata z karczocha

Napar z karczocha należy z pewnością do mało znanych napojów? Nie chodzi w niej o samo warzywo. W  herbacie wykorzystuje się suszone liście, korzenie i łodygi karczocha, a po zalaniu wrzątkiem uzyskuje się herbatę o ziemistym i lekko gorzkawym smaku. Na temat herbaty z karczocha można spotkać wiele twierdzeń i ciekawostek  związanych z jej właściwościami zdrowotnymi, ale tak naprawdę dostępnych jest bardzo niewiele badań na temat tego napoju. W związku z tym wszelkie opinie dotyczące zdrowia należy traktować z dużą dozą ostrożności. Dla miłośników herbaty, którzy lubią testować nowe gatunki, jest ona warta uwagi..

2. Herbata jęczmienna

Herbata jęczmienna cieszy się największą popularnością w Azji Wschodniej. W Japonii nosi nazwę "mugicha", a Koreańczycy nazywają ją "boricha"; wiele lokalnych rodzin pije ją codziennie. Napój ten powstaje w wyniku opiekania jęczmienia, a następnie gotowania go przez około 20 minut. Tradycyjnie podaje się go na zimno z lodem, jest on szczególnie popularny jako napój letni, a wiele osób pije go jak wodę. Herbata ta cieszy się ostatnio coraz większą popularnością na całym świecie i można ją łatwo znaleźć w internecie lub w stacjonarnych sklepach specjalistycznych. Ponieważ  jest napar zbożowy z palonego jęczmienia, nie jest to "prawdziwa" herbata. Bardzo ciekawy jest jej smak:orzechowy dymny i lekko gorzki. .

3. Herbata z brązowego ryżu

Herbata z brązowego ryżu pochodzi z Korei i jest przygotowywana poprzez parzenie we wrzącej wodzie torebek z prażonymi ziarnami brązowego ryżu. Istnieją również różne rodzaje kombinacji herbaty zielonej i herbaty z brązowego ryżu. Jest to napar o stosunkowo wysokiej wartości odżywczej z uwagi na składniki mineralne występujące w brązowym ryżu. Herbata ta cieszy się popularnością również w Japonii i jest stosunkowo łatwo dostępna na całym świecie. W smaku herbata jest ziemista i przypomina prażony ryż. Zarówno wygląd, jak i smak herbaty są stosunkowo zwyczajne, ale jej picie jest przyjemne i orzeźwiające.

4. Herbata Chaga

Czy próbowałeś kiedyś herbaty z grzybów? Jeśli nie, to może warto zainteresować się herbatą z grzybów Chaga. Ten szczególny napój pochodzi z Syberii, ale grzyb Chaga występuje również w północnej i wschodniej części Europy oraz Azji. Grzyby Chaga są rodzajem grzybów rosnących na brzozie, a robienie z nich herbaty polega po prostu na gotowaniu kawałka suszonego grzyba w wodzie. Herbata nie smakuje tak, jak można by się spodziewać po herbacie z grzybów. W rzeczywistości ma ona lekko gorzkawy smak i nie da się w niej wyczuć grzybowego aromatu. Na Syberii jest ona powszechnie spożywana codziennie, a ludzie wierzą, że ma ważne właściwości zdrowotne i przedłuża życie. Niektóre badania sugerują, że ekstrakt z herbaty Chaga ma właściwości antynowotworowe i może hamować oksydacyjne uszkodzenia DNA.

5. Herbata chai

Chai to połączenie czarnej herbaty, parującego mleka oraz różnych aromatycznych indyjskich ziół i przypraw. Do dodatków należą m.in.:cynamon, kardamon, goździki i imbir. W zależności od rodzaju herbaty i użytych przypraw smak herbaty chai może się znacznie różnić. Na ogół jednak jest on kremowy, lekko pikantny i rozgrzewający. W zależności od tego gdzie się ją pije, właściwości zdrowotne herbaty chai mogą być różne. Podczas gdy w tradycyjnym styl przygotowana chai tea jest stosunkowo zdrowa, niektóre z napojów, które możemy znaleźć dziś w kawiarniach na całym świecie, są przygotowywane bardziej jak desery. Na przykład w sieciach Starbucks jest ona doprawiana sporą ilością  cukru. Herbata chai przynosi wiele korzyści, podobnie jak czarna herbata. Dodatkowym atutem jest wysoka zawartość polifenoli w przyprawach.

6. Herbata z hibiskusa

Inaczej znana jako Agua De Jamaica. Produkowana jest z suszonych kwiatów hibiskusa. Jej ciemna, krwistoczerwona barwa, przypomina kolor płatków tej rośliny. Herbata hibiskusowa ma cierpki smak i kwiatowy zapach. Jedną z przyczyn kwaśnego smaku jest wysoka zawartość kwasów organicznych w hibiskusie. Herbata zawiera między innymi kwas jabłkowy, winowy, cytrynowy i askorbinowy. Pozytywnym aspektem jest fakt, że badania wydają się wykazywać trwałe korzyści płynące z picia herbaty z hibiskusa w odniesieniu do ciśnienia krwi. W kilku przeglądach badań potwierdzono, że herbata ta obniża rozkurczowe i skurczowe ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym.

7. Herbata matcha

Matcha to rodzaj najwyższej jakości japońskiej zielonej herbaty. Do produkcji tego napoju zbiera się liście herbaty uprawianej w cieniu, a następnie starannie rozdrabnia się je na drobny proszek. Matcha jest popularna w Japonii, gdzie ludzie piją ją w czystej postaci. Napój ten ma mocny, gorzki i trawiasty smak. Jednak reszta światamiesza ją często z dużą ilością cukru i parującego mleka, aby przygotować zieloną herbatę matcha latte. W tym wariancie ma ona słodki i mleczny smak. O ile czysta matcha ma udowodnione prozdrowotne działanie na organizm, to picie jej w formie latte nie przynosi znaczących efektów.

 

Szybka wysyłka

zamówienia  dostarczamy w 3 dni

Darmowa dostawa

przy zamówieniach powyżej 99zł

dostawa kurierem gratis

691 777 887

masz pytanie zadzwoń!!!

30 dni na zwrot

zamówione produkty możesz zwrócić

do 30 dni od daty zakupu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.